Jacek Delong – saksofony, klarnet

Ukończył z wyróżnieniem Państwową Wyższą Szkołę Muzyczną (obecnie Akademia Muzyczna) w Łodzi w klasie klarnetu. Współpracował jako klarnecista z Orkiestrą Filharmonii Łódzkiej pod dyr. Henryka Czyża oraz jako saksofonista-solista z Orkiestrą Łódzkiej Rozgłośni Polskiego Radia pod dyr. Henryka Debicha i Edwarda Czernego. Brał udział w wielu nagraniach muzyki dla filmu i telewizji. Pracował  w zespole „Ergo Band” z Grażyną Łobaszewską i z orkiestrą Zbigniewa Górnego. Przez wiele lat współprowadził z Karolem Nicze – zespół pracujący z gwiazdami polskiej estrady oraz akompaniujący amerykańskim artystom na statkach pasażerskich. Jest autorem muzyki do musicalu dla dzieci Flakonik Apolonii.

Od roku 1997 prowadzi w Akademii Muzycznej w Łodzi Big band, z którym uzyskał trzykrotnie nagrody (w tym Grand Prix) na Festiwalu Big bandów w Nowym Tomyślu, pierwszą nagrodę na I Festiwalu Big bandów w Bydgoszczy w 2007 roku, wyróżnienie na Festiwalu Jazz nad Odrą i dwukrotnie (w roku 2000 i 2006) nagrodę Prezydenta Miasta Łodzi dla Jazzmana Roku. Big band koncertował m.in. z Michałem Urbaniakiem, Gary Gutmanem, Janem Ptaszynem Wróblewskim, Urszulą Dudziak, Olgą Bończyk, Edytą Golec i Amabile Trio. Jacek Delong poprowadził z Big bandem i chórem „Con Vigore” prapremierę polską Sacred Concert II Duke’a Ellingtona. Big band bierze udział w cyklicznych koncertach Młodzi w Łodzi w łódzkiej Filharmonii i Jazz w Pałacu w Muzeum Historii Miasta Łodzi. Koncertował w Szegedzie, Stuttgarcie i Brukseli.

Po uzyskaniu kwalifikacji w roku 2001 Jacek Delong prowadzi w łódzkiej Akademii Muzycznej klasę saksofonu klasycznego. Jednocześnie koncertuje wykonując muzykę współczesną – Festiwal Musica Polonica Nova we Wrocławiu, Musica Moderna w Łodzi. W listopadzie 2006 wraz z Warszawską Orkiestrą Radiową, w ramach cyklu Generacje odbyła się prapremiera dedykowanego mu koncertu na saksofon i orkiestrę Akwarydy Grzegorza Duchnowskiego.

Jacek Delong należy do muzyków łączących działalność instrumentalną zarówno w dziedzinie muzyki klasycznej jak i jazzowej i rozrywkowej. Wraz z czołówką łódzkich muzyków współtworzy zespół „Mellow Five”.

W roku 2009 w Akademii Muzycznej w Łodzi powołał do życia Międzynarodowy Konkurs Saksofonowy, a w roku 2012 jego drugą edycją połączoną z Saxfestem. W roku 2012 po uzyskaniu habilitacji został samodzielnym pracownikiem naukowym w Akademii Muzycznej w Łodzi.